2005 Yılından beridir faaliyet göstermekteyiz. Alanında uzman ve kadrolu çalışan özel ders öğretmenleri ile hizmet vermektedir.    Özel Ders İste

YGS-LYS Puanının Hesaplanması

LYS Puanı Nasıl Hesaplanır?

YGS ve LYS sınavları sonunda adayların YGS 1-2-3-4-5-6 ve LYS Matematik – Fen 1-2-3-4, Türkçe - Matematik 1-2-3, Türkçe Sosyal 1-2 ve Dil 1-2-3 puanları ve başarı sıralamaları hesaplanır.

Adayların okul diploma puanı ve okulun YGS puan ortalamalarının alınmasıyla ortaya çıkan ham puanlar, öğrenci adaylarının yerleştirme puanlarını ve yerleştirme başarı sıralarını verir. Merkezi yerleştirmelerin tümüne yakını bu yerleştirme puanları ve başarı sıraları ile yapılmaktadır.

Ham puanlar her aday ve test için ayrı ayrı hesaplanır. Adayların test sonucunda elde ettiği net sayısı o yılki test ortalamasından çıkarılır ve Türkiye standart sapmasına bölünür. Elde edilen sayının 10 ile çarpılması ve 50 eklenmesi ile ilk standartlaştırma denilen veri elde edilir. Elde edilen sayı testin o puan türündeki katkı sayısı ile çarpıldığında adayın o puan türü için o teste ait standart puanı ortaya çıkar. Alan türüne etki eden her teste bu işlem birer birer uygulanır. Bu şekilde adayların standart puanı bulunur. Standart puanların toplamı ise adayların ham sınav puanını oluşturur.

YGS-1-2-3-4-5-6 için ham puanlar, adayın YGS Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri standart puanları toplamından oluşur.

LYS-MF-1-2-3-4 için ham puanlar, adayın YGS Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ile LYS-1 Matematik, Geometri ve LYS-2 Fizik, Kimya, Biyoloji standart puanları toplamından oluşur.

LYS-TM-1-2-3 için ham puanlar, adayın YGS Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ile LYS-1 Matematik, Geometri ve LYS-3 Edebiyat, Coğrafya 1 standart puanları toplamından oluşur.

LYS-TS-1-2 için ham puanlar, adayın YGS Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ile LYS-3 Edebiyat, Coğrafya 1 ve LYS-4 tarih, Coğrafya, Felsefe standart puanları toplamından oluşur.

LYS-DİL-1-2-3 için ham puanlar, adayın YGS Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ile LYS-5 Yabancı dil standart puanları toplamından oluşur.

YGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Bir adayın YGS puanının hesaplanabilmesi için YGS’deki her bir testin herhangi ikisinden 0.5’er net sayısı elde edilmiş olmalıdır. Bir adayın LYS puanının hesaplanabilmesi YGS sınavına girmiş olması koşuluna bağlıdır. YGS puan türlerinin herhangi birinden 180 ya da üstü puan alan öğrenciler LYS sınavına girmeye hak kazanırlar. Bunun dışında adaylar LYS sınav testlerinden herhangi ikisinden 0.5’er net sayısı elde etmek zorundadırlar.

 

YGS Yaz Kampı

YGS Yaz Kampı Detayları İçin Tıklayınız

Hakkımızda

Özel ders, insana diğerlerinden daha fazla katkıda bulunarak hem şimdi hemde geleceği için hazırlar.

Bizimle bağlanın:

    

İletişim

Daha fazla bilgi almak ve eğitim danışmanlarımızla görüşmek isterseniz lütfen bizimle irtibata geçin:
  info (@) derszamani.com
  +90 212 552 94 90
  +90 212 552 94 90
 Sakarya Çıkmazı / Şirinevler / İstanbul