2005 Yılından beridir faaliyet göstermekteyiz. Alanında uzman ve kadrolu çalışan özel ders öğretmenleri ile hizmet vermektedir.    Özel Ders İste

LYS Nedir

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ÖSYM tarafından uygulanır. 2010 yılından beri uygulanan sınav test türündedir ve Haziran ayında gerçekleşir. Sınav soruları ÖSYM tarafından hazırlanır.

LYS sınavı 5 oturumdan oluşur. LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4, LYS-5 şeklinde ayrı alan ve yetenekleri sınayan sınavlar aynı gün içerisinde uygulanır. Sınavın ilk aşaması olan YGS’ye giren ve sınavda baraj puanını elde eden herkes LYS sınavına girebilir. 2010 yılında çıkan yeni sınav yönetmeliğine göre üniversiteler öğrenci seçerken alanlarına yönelik adayları ve puan türlerini tercih ederler. Alan bilgileri ve sınav türlerine göre soru dağılımları şu şekildedir.

Lys 1: Sınav süresi 120 dakikadır. 80 sorudan oluşur. 

Dersler: Matematik, Geometri.

Lys 2: Sınav süresi 135 dakikadır. 90 sorudan oluşur. 

Dersler: Fizik, Kimya, Biyoloji.

Lys 3: Sınav süresi 120 dakikadır. 80 sorudan oluşur. 

Dersler: Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya(I).

Lys 4: Sınav süresi 135 dakikadır. 90 sorudan oluşur. 

Dersler: Tarih, Coğrafya(II), Felsefe

Lys 5: Sınav süresi 120 dakikadır. 80 sorudan oluşur. 

Dersler: Yabancı Dil

2010 yılı itibariyle ÖSYM iki aşamalı sınav sistemi geçmiştir. Bu sınavların adları YGS ve LYS'dir. Bu sınavlardan YGS sınavı, LYS sınavından daha önce uygulanır çünkü bu sınav LYS sınavına girişi sağlayan bir baraj sınavıdır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir. LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri puan türlerine uygun olan sınav veya sınavlara katılabilirler. (ÖSYM 2 LYS'ye katılımı önermektedir.) YGS, ağırlıklı olarak müfredatın ortak bölümünü kullanırken; LYS, ağırlıklı olarak müfredatın alan bölümünü kullanır.

YGS Yaz Kampı

YGS Yaz Kampı Detayları İçin Tıklayınız

Hakkımızda

Özel ders, insana diğerlerinden daha fazla katkıda bulunarak hem şimdi hemde geleceği için hazırlar.

Bizimle bağlanın:

    

İletişim

Daha fazla bilgi almak ve eğitim danışmanlarımızla görüşmek isterseniz lütfen bizimle irtibata geçin:
  info (@) derszamani.com
  +90 212 552 94 90
  +90 212 552 94 90
 Sakarya Çıkmazı / Şirinevler / İstanbul