2005 Yılından beridir faaliyet göstermekteyiz. Alanında uzman ve kadrolu çalışan özel ders öğretmenleri ile hizmet vermektedir.    Özel Ders İste

Managerial Accounting Özel Ders

Management accounting or managerial accounting is concerned with the provisions and use of accounting information to managers within organizations, to provide them with the basis to make informed business decisions that will allow them to be better equipped in their management and control functions.

In contrast to financial accountancy information, management accounting information is:

  • primarily forward-looking, instead of historical;
  • model based with a degree of abstraction to support decision making generically, instead of case based;
  • designed and intended for use by managers within the organization, instead of being intended for use by shareholders, creditors, and public regulators;
  • usually confidential and used by management, instead of publicly reported;
  • computed by reference to the needs of managers, often using management information systems, instead of by reference to general financial accounting standards.

İşletme; insan ihtiyaçlarını karşılamak üzere mal ya da hizmet üretiminde bulunan ekonomik ve teknik birimlerdir.

Yönetim, bir veya birkaç grup insanın çalışmalarında eşgüdüm sağlayarak, onları belli hedeflere yöneltme sürecidir. Yönetimin temel işlevleri; planlama, örgütleme, yürütme, denetlemedir. Koordinasyon ve karar alma bu işlevlerin hepsinde söz konusu olduğundan ayrı bir işlev olarak belirtilmemiştir.

Planlamadan kontrole kadar tüm yönetim işlevlerinin ortak yanı, bunların yerine getirilmesinde en önemli unsurun “karar alma” olmasıdır(Büyükmirza, 22). Karar alma, ilgili yöneticilerin zamanında ve yeterli bilgilerle donatılmış olmasını gerektirir. Karar almada gerekli olan bilgi; yöneticide var olan bilgi ve çevreden sağlanan bilgi olarak iki başlık altında toplanabilir. Yöneticide var olan bilgi, eğitim ve deneyim yoluyla edinilmiş kişisel bilgiler olup, yöneticide zaten bulunması gerekir. Alınacak kararlara ışık tutmak üzere, gözlem ve iletişim yoluyla çevreden sağlanan bilgiler sayısal(kantitatif) ve nitel(kalitatif) olabilir. Sayısal bilgi rakamlarla belirtilen bilgi olup, bu rakamlar adet, metre, kg, litre vb. şeklinde fiziksel miktarlar; lira, euro, dolar gibi parasal tutarlar, ve indeks sayıları ya da yüzdeler halinde karşımıza çıkar. Nitel bilgi ise, olay, işlem ve nesnelerin niteliklerini ortaya koyan rakamsız bilgiler olup, satışlar arttı, stoklar tükeniyor, kaliteyi yükselttik, gelen malzeme çok sert gibi bilgilerdir.

Managerial Accounting  dersi  Üniversitelerin; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Lisans ve Yüksek Lisans programlarında okutulmaktadır. Managerial accounting eğitimi için managerial accounting  özel ders öğretmenlerimizle görüşmek ve ders ücretlerini öğrenmek için bizi arayın.

YGS Yaz Kampı

YGS Yaz Kampı Detayları İçin Tıklayınız

Hakkımızda

Özel ders, insana diğerlerinden daha fazla katkıda bulunarak hem şimdi hemde geleceği için hazırlar.

Bizimle bağlanın:

    

İletişim

Daha fazla bilgi almak ve eğitim danışmanlarımızla görüşmek isterseniz lütfen bizimle irtibata geçin:
  info (@) derszamani.com
  +90 212 552 94 90
  +90 212 552 94 90
 Sakarya Çıkmazı / Şirinevler / İstanbul